Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa °C

Cumhurbaşkanı Müsteşarı Okan Donangil, kamuoyu yanıltıcı iddiaları yanıtladı “DANIŞMAN SAYISI 47 DEĞİL, 13’DÜR”

Cumhurbaşkanı Müsteşarı Okan Donangil, kamuoyu yanıltıcı iddiaları yanıtladı  “DANIŞMAN SAYISI 47 DEĞİL, 13’DÜR”
04.01.2023
A+
A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Müsteşarı Okan Donangil, kamuoyu yanıltıcı iddiaları yanıtladı

“DANIŞMAN SAYISI 47 DEĞİL, 13’DÜR”

 

 

 

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

 

 

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil, 2 Ocak 2023 tarihli Cumhuriyet Meclisi oturumunda bazı muhalefet milletvekilleri tarafından ileri sürülen ve bazı basın, yayın organları tarafından medyaya taşınan Cumhurbaşkanlığı’ndaki danışman sayısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Donangil’in açıklaması şöyle;

“CTP’li bir milletvekilinin soru önergesi ile ilgili olarak Başbakanlık tarafından istenen sözleşmeli personelin tam listesi, tarafımızdan Başbakanlığa gönderilmiş olup sözleşmeli personelin görevleri de açıkça belirtilmiştir.
Üzülerek görüyorum ki, sözleşmeli personelin görevleri açıkça belirtilmesine, büyük çoğunluğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, müzakere heyeti ve protokol olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki personelin geçmiş cumhurbaşkanları tarafından da imzalanarak göreve başladığının açık olmasına rağmen, Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde ve bazı yayın organlarında gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunulmuş ve Cumhurbaşkanı’mız Sn. Ersin Tatar bu gerçek dışı iddialarla hedef alınarak ‘Cumhurbaşkanlığı’nda 47 danışman’ olduğu ileri sürülmüştür.

Gerçek ise şudur;
Cumhurbaşkanlığı Yasası’nın 10. Maddesi tahtında, Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Rauf R. Denktaş, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3’üncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve 4’üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da sözleşmeli personel istihdam edilmiş ve sözleşmeli personelin bazıları ‘danışman’ statüsü ile görevlendirilmiştir. Geriye kalan sözleşmeli personel ise uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılmıştır.

Bu uygulama şimdi de devam etmekte olup Cumhurbaşkanlığı’nda ‘danışman’ olarak görevlendirilen personelin sayısı 13’tür. Geriye kalan personel ise uzmanlık alanlarına göre görevlendirilmiştir.
Yine aynı 10. madde kapsamında Cumhurbaşkanlığı’nda görev yapan sözleşmeli personel sayısı 65 olup Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 18 üyesi de bu sayıya dahildir. Bunun dışında ise 19 sözleşmeli personel de eski cumhurbaşkanları tarafından istihdam edilmiş olup göreve devam etmektedir.

Hâl böyle iken bazı muhalefet milletvekilleri ile bazı yayın organlarının kamuoyunu yanıltıcı iddialarda bulunması, gerçek dışı rakamlar ileri sürmesi kabul edilemezdir. Bu tür maksatlı iddialar, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile devletin üst kurumu olan Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmaya yönelik olmaktadır. Halkımızı saygıyla bilgilendiriyorum.”

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-mustesari-okan-donangil-kamuoyu-yaniltici-iddialari-yanitadi-10567

 

 

REKLAM ALANI